Máme rádi zvířata
Organizovaný zločin a zvířata, jak se to rýmuje? Rozhodně více, než si vůbec dokážete uvědomit. Současná doba je mimo jiné typická tím, že lidé si pořizují zvíře do domácnosti, aniž by ho ve skutečnosti potřebovali, prostě jen jako domácího mazlíčka. Dříve tomu tak nebylo. Každé zvíře mělo v domácnosti své poslání, slepice snášela vejce, kráva dávala mléko, kočka hubila myši a pes naháněl strach drzým kolemjdoucím. Může to na první pohled vypadat jako plus pro nás, ale pravda je taková, že naše láska ke zvířatům se může zvrátit také v sobeckou a nezralou lásku emočně frustrovaných lidí.
Zajisté se shodneme v tom, že zvíře je především velká zodpovědnost. A ta zodpovědnost začíná nikoli v okamžiku, kdy si zvíře odvedeme domů, ale už při samotném pořizování. Co to znamená?
Zajímejte se o původ
Rozhodně to, že bychom se měli zajímat o to, odkud zvíře pochází. Pokud například kupujeme vzácná exotická zvířata jako například vzácné druhy papoušků nebo ještěrů, měli bychom mít rozhodně na paměti, že pašování zvířat je po pašován drog a zbraní třetím nejčastějším sortimentem v oblasti organizovaného zločinu.
Pokud pomineme tento fakt, představte si nezměrné utrpení zvířat, které musí absolvovat na své ilegální cestě do české domácnosti, nemluvě o vysoké mortalitě, tedy úhynu zvířectva. Proto se vždy zajímejte o legální stránku celé transakce.
Čeští chovatelé bohužel v tomto ohledu nejsou pozadu. Nemáme na mysli chovatele, kteří mají své chovné stanice především proto, že je to baví a výdělek je příjemným zpestřením, ale především ty chovatele, kteří myslí především na zisk a podmínky chovu jsou přinejmenším velmi tristní. Zvířata nemají dostatečný prostor, dostatečnou veterinární péči a samozřejmě ani adekvátní stravu. Čistě pragmaticky vzato, zdravý vývoj těchto zvířat je nutně narušen, nemluvě o etickém aspektu, kdy se jedná o hyenismus těžkého kalibru.