Jak můžete jako rodič posílit vztah sourozenců? Nenápadně jim pomozte nalézt sourozenecké pouto!
Máte doma dvě děti, ale sourozenci se příliš v lásce nemají? Chcete, aby vaše děti měly lepší sourozenecký vztah? Můžete jim v tom nenápadně pomoci.
Jak můžete jako rodič posílit vztah sourozenců? Nenápadně jim pomozte nalézt sourozenecké pouto!
Někteří sourozenci mají moc hezký vztah, ale obvykle se děti mezi sebou neustále hašteří a ani konflikty mezi sourozenci nejsou ničím neobvyklým. Jenže právě to, jak spolu sourozenci vycházejí v dětství, může ovlivnit jejich vztahy v dospělosti. Určitě chcete, aby se vaše děti měly rády a jejich vztah byl pevný a přátelský. Pevné sourozenecké pouto se totiž později nedá ničím jiným nahradit. Jak můžete vy jako rodič posilovat vztahy sourozenců již od začátku? A jak přistupovat k sourozencům, které od sebe dělí větší věkový rozdíl?
Spolu od malička
Je důležité nikdy nedělat mezi dětmi rozdíly, což je asi samozřejmostí, někdy k tomu ale dochází. Pozor však na to, sourozenci často soupeří o přízeň rodičů a tohle nikdy nemůže znamenat nic dobrého. Již od malička by tak sourozenci měli vyrůstat vedle sebe a ve všem by měli mít stejná pravidla. Někdy to jde těžko, ale vždy si udělejte pohled na věci s odstupem. Každý ze sourozenců musí cítit stejnou lásku, musí mít stejnou pozornost a musí mít i stejná pravidla. Prostě každému měřte stejně.
Je taky důležité, aby děti spolu byly již od malička ve velmi těsném kontaktu, pokud máte děti s malým věkovým rozdílem, není to tak těžké. V tom případě si sourozenci společně hrají, což posiluje jejich vztah asi tou nejpřirozenější formou a je to dobře. Ale pokud je mezi sourozenci větší věkový rozdíl, může to jít těžko. Starší dítě si s mladším sourozencem moc hrát nechce, ale i tohle se vyřešit dá. Určitě nikoho do ničeho nenuťte, těžko totiž přesvědčíte desetileté dítě, že by mělo více čas trávit s dvouletým sourozencem. Na zájmy dětí nesmíte sahat a ani se nesnažte mladší dítě tomu staršímu násilím vnucovat třeba na hlídání, sourozenec by měl mít ten zájem sám. Můžete to ale udělat chytře. Starší dítě se rádo o sourozence stará, když nemusí. Třeba ho jen tomu mladšímu dávejte za vzor, nechte je společně jíst nebo se koukat na pohádky. I čtení je v tomto případě osvědčené a zabere to jen pár minut. I společných pár minut denně ale stačí k posilování vzájemných vztahů.
Co když se hádají?
Nikdy se taky nesnažte výrazně vstupovat do jejich sourozeneckých hádek a rozepří. Je zcela přirozené, že k hádkám dochází, děti to takhle mají, vy se ale snažte zůstat vždy stranou. Pokud stojí rodič v pozici, kdy musí rozhodovat o tom, kdo měl pravdu nebo ne, může si to rozházet nejen u svých dětí, ale může se pak jednomu ze sourozenců zdát, že nadržujete tomu druhému. A to rozhodně nechcete, tento pocit totiž v dětech obvykle zůstává až do dospělosti.
Sourozenci, i když mají hezký vztah, se někdy pohádají. Tohle se děje i ve vztahu s rodiči, partnerem nebo kamarády. To jejich vzájemnou lásku ale neohrozí.