Kdy je vhodné dát chlor do bazénu
Bazén může být požehnáním či prokletím, případně obojím najednou. Pokud se z něj totiž chceme dlouho radovat, musíme se také o něm řádně starat. A v tom bývá ta potíž – jedná se o věc, do které se nikomu moc nechce.
Především boj s usazeninami, zvláště řasami a sinicemi, se někdy může jevit jako marný. I proto mnoho z nás spoléhá na nejrůznější chemii, která nám má s tímto úkolem pomoci. Zdaleka nejpoužívanější ze všech existujících přípravků je chlor do bazénu. Má totiž hned několikeré využití.
V první řadě již poměrně nízká koncentrace hubí mikroorganismy, které by se jinak mohly bez zábran množit a které díky jejich malé velikosti sebelepší filtrační zařízení zkrátka nezachytí. Díky tomu voda zůstane po celou sezónu průzračně čistá. Navíc vytváří takové prostředí, které brání jejich opětovnému rozvoji.
Obvykle existuje ve dvou provedeních. Tím prvním je tekuté, které je dobré použít v případě, že se nám již voda začala kazit. Sice brzy vyprchá, ale působí mnohem účinněji po celém objemu bazénu. To znamená, že vyhubí veškeré řasy a sinice, avšak jeho koncentrace ve vodě se rapidně sníží.
Pak jej můžeme také koupit ve formě tablet. Ty se používají jako prevence proti rozvoji škodlivých mikroorganismů. Sice není tak účinný, jeho úkolem je však udržovat hladinu chloru tak vysokou, aby se nemohly rozvíjet. A vzhledem k tomu, že tableta se rozpouští poměrně pomalu, působí skutečně dlouho.
Zde je však potřeba si uvědomit, že je toxický nejen pro řasy a sinice, ale i pro lidi. Proto se rozhodně v žádném případě nedoporučuje překračovat výrobcem dané dávkování, zvláště pokud máte děti nebo osoby s dýchacími obtížemi. Následky by totiž nemusely být zrovna pěkné.
I přesto se však jedná o účinného pomocníka, který nám, pokud je používán v rozumné míře, značně usnadní práci a pomůže udržet vodu v přijatelné čistotě a kvalitě po celou sezónu. A to je rozhodně něco, co každý majitel bazénu ocení.