Činčila – luxusní mazlíček v huňatém kožíšku
Činčily jsou krásným luxusním mazlíčkem, kterého nemůže chovat každý, protože potřebuje specifické podmínky a chovatelský servis na úrovni. Je to tak náchylný mazlíček, že je třeba se o něj opravdu starat, a nikoliv si ho jen pořídit a umístit do klece jako křečka. Pokud přemýšlíte o koupi této roztomilé malé potvůrky, tak si určitě přečtěte tento článek, který Vám jasně a srozumitelně řekne co je k chovu potřeba.
Bydlení: Činčila potřebuje mnoho prostoru pro skotačení. Ráda skáče a dovádí, a proto je nutné pořídit dostatečně vysokou klec. Bavíme se o kleci či voliéře anebo takzvaných „skříňoklecích“. Nejvhodnějším bydlením je právě „skříňoklec“, protože je chráněná dostatečně proti průvanu a může se rozměrově pohybovat třeba do metru a půl na výšku. Vy navíc nebudete mít na podlaze nekonečný binec, který byste v jiných ubikacích, kde činčilu budete chovat jistě měli. Do nového domova umístěte vhodný úkryt, aby se zvířátko v případě potřeby mohlo schovat! Vybavte nový domov nějakým hamakem, dřevem na okusování (například z jabloně) a již zmiňovaným domečkem (úkrytem), který může být i z látky. Nový domov pro činčilu by měl být vybavený také poličkami ze dřeva, aby mohl nový kamarád či kamarádka skákat.
Strava: Strava činčil je jednoduchá. Určitě nekupujte směsi ze supermarketů, ale ze značkových prodejen, které se zaobírají zvířecími potřebami. Činčila by měla mít základní granulovanou stravu, seno, bylinky, sušené ovoce a zeleninu. DŮLÉŽITÉ upozornění je ale to, že činčila nesmí žádné ovoce, které má pecku!
Hygiena: Dopřejte svému novému malému příteli kvalitní písek na koupání. Bude tedy potřeba nějaká „koupelna“, kde se bude moci zvířátko čistit. Vzhledem k tomu, že se činčily vyprazdňují kdekoliv a kdykoliv, tak je dost možné, že pokud pořídíte záchodek do ubikace, tak ho využívat stejně nebude. Toto je základ, který by měl být minimální pro spokojený život činčily.