Na zahradu pergolu
Co očekáváte od své zahrady? Už asi není a doufejme, že se už ani nevrátí doba, kdy zahrady u domů sloužily jako malé zemědělská políčka, kde produkovali obyvatelé potřebnou, zdravě pěstovanou, zeleninou. Lidé si pěstovali brambory, mrkev, cibuli, česnek, hrách i fazole. Také jahody byly populární. Lidé ušetřili docela dost peněz a hlavně, věděli co jí. Zelenina v obchodech byla přesycena dusičnany a dalšími látkami, které ji docela slušně devalvovaly.
Dnes se užitkové části zahrad smrskly na pár záhonků, kde se pěstují produkty hlavně pro radost. O to více se od zahrady očekává, že bude plnit svou oddechovou úlohu. A když chcete odpočívat, musíte mít kde. K tomuto účelu slouží pergoly. Mohou být ve formě prosté stříšky, kde si majitelé rozloží stolek a křesílka, případně nějakou tu pohovku. Mohou však mít i podobu zahradní kuchyně, což uvítají milovníci vaření a grilování v přírodě. Pergoly mohou být malé i rozlehlé. Mohou být umístěny jako dominantní prvek zahrady, případně se dají přilepit k domu, v místě, kde je vchod do zahrady. Pergoly se staví převážně dřevěné, i když v poslední době se prosazují pergoly s konstrukcí z hliníkových prvků.
Tento materiál se ale nehodí pro každou pergolu, respektive, hlinková pergola se nehodí ke každému typu domu. No uznejte, jak by vypadala roubená stavba s hlinkovou pergolou. Co se týká dřevěných pergol, její konstrukce je tvořena z nosných trámů. Majitelé z nějakého důvodu to přehánějí s průřezem těchto domů. Pokud není pergola příliš rozlehlá, úplně postačí trámky 100x100mm. Důležitější než jejich průřez, je jejich počet. Trámky je nutné pevně ukotvit k zemi. K tomu se používají speciální patky z betonu. V horní části pergoly se pomocí stejně silných trámů vytvoří věnec. Pergoly se stavějí většinou se sedlovou střechou, nebo se skloněnou pultovou střechou. Konstrukce střechy pergoly je shodná s konstrukcí střechy běžného domu.