Příprava koně na podzim
Každému koňaři je známo, že by měl kopyta koně dostatečně hydratovat, samozřejmě, že existuje princip přirozené hydratace. Mezi koňaři panují rozlišné názory v otázce mazání kopyt. Ale vše má svá pravidla.
Pokud koni budeme mazat kopyta v suchém stavu, odpudíme vlhkost prostřední zvenčí. Když je ale namažeme ve stavu po namáčení, udržíme vlhkost v nich. Mazání kopyt ale není zdaleka trendem u koní, kteří pobývají většinu času na pastvinách a ve výbězích. Tito koně mají kopyta daleko lépe stavěná a připravená k jakýmkoliv změnám počasí, než je mají koně, kteří si venkovní svobody moc neužijí.
Zatímco jedna skupina koňařů se zastává názorů, že by se koním rozhodně kopyta hydratovat měla, ona druhá skupina je zásadně proti. Důvodem je právě přirozenost koní a to, že se kopyta sama dokáží hydratovat dle potřeby. Zde již záleží na několika faktorech, jak je na tom kůň s pobytem venku na pastvě, jak často pracuje, jestli nemá zdravotní problémy.
Nohám koní totiž mohou hrozit i podlomy, veškeré ranky s oděrkami by měly být ošetřovány, aby se do nich nedostaly bakterie. Nohy koní je tak třeba každý den řádně kontrolovat a zajistit dobrý stav všech čtyř kopyt koně.
Spousta jezdců v začátcích podzimních dní sahá po dekách, tyto deky by měly být, ale na použití připraveny. Takže samozřejmostí je řádné vyprání všech dek, které budou použity během chladnějších dní. Znovu zde platí ale pravidlo, že se koně dokáží vůči začínajícím výkyvům teplot ochránit sami, proto, pokud nemáme starého koně či nemocného koně, můžeme jej nechat tak, jak je zvyklý po celé léto, bez deky.
Důležité je i řádné kontrolování zdravotního stavu koní, ať už se jedná o jeho váhu či očkování s odčervením a péče o koňské zuby. Koně chovaní pastevně bez pravidelné práce mají tendence nabrat větší váhu, po poradě s veterinářem by proto bylo dobré omezit jeho krmnou dávku a začít se pomalu snažit shodit jeho váhu a nabrat zpět svaly. To je již otázkou každého jezdce, jak moc svého koně zanedbával během letních dní.
Zásadní pravidlo zní, jestli jsme během letních a jarních dní intenzivně trénovali, není podzim předzvěstí k tomu, abychom přestali. I vrcholoví sportovci své tělo neustále trénují. Zimní sportovci od jara do podzimu chodí do posiloven, mění své zaměření za kolo nebo kolečkové brusle. Stejně jako oni, tak i koně by neměli vypadnout ze svého rytmu. Náhlý výpadek z jeho formy by mohl znamenat i zdravotní potíže, a to i ty psychické.