Žena vamp
Hlavními znaky, kterým se žena vamp liší od ostatních žen, je vzhled, kterému se říká fatální. Jako měla například hlavní hrdinka ve filmu Dracula. Brunetka, s hlubokýma očima a temně červenými rty i nehty. Některé ženy se sice příležitostně o tuto masku ženského vamp pokoušejí, ale tyto atributy se nedají nacvičit. S těmi se žena už narodí. Snad první ženou, která takto byla označena, byla americká herečka Theda Bara. Jejíž zjev vyvolal na filmové plátně šílenství. Její tajemný pohled ve své době uhranul diváky po celém světě. Snad nejslavnější film, který tuto femme fatale, vlastním jménem Theodosia Goodman, proslavil, byla Kleopatra. Snad proto, že v době němého filmu byl vzhled naprosto nejdůležitějším atributem. Aby v černobílém snímku u těchto žen nejvíce vynikly jejích rty, používala se namísto červené rtěnky modrá. Která opticky působila lépe a výrazněji.
Snad nejznámější ženou vamp byla na počátku minulého století herečka Jiřina Šejbalová. Filmoví i divadelní režiséři ji často obsazovali do rolí smyslných žen. A přirovnávána byla k nezapomenutelné Marlene Dietrich. Ve své době se Jiřina Šejbalová stala, svou výraznou tváří a očima připomínající dva rozzářené uhlíky, idolem mnoha mužů. Její dokonalý vzhled doplňoval i podmanivý has. Který zprvu uplatňovala především na divadelních prknech. Později vystupovala i se známými orchestry. Coby sólová zpěvačka s vlastním repertoárem. V poválečném československém filmu se na scéně objevila charismatická herečka Květa Fialová.
Žena vamp, která je pro mnohé diváky nezapomenutelná v roli Tornádo Lou. Svým svůdným pohledem, okořeněným velkou dávkou smyslu pro humor, dodnes přitahuje k obrazovkám i mladší generaci. V současné době na filmovém plátně lze za ženu vamp označit herečku Ivanu Chýlkovou. Která dokáže stejně bravurně zahrát ušlápnutou chudinku, silnou ženu, ze které jde strach, tak i ženu uhrančivou, které leží mužský svět svět u nohou. Nezapomenutelná je její role ve filmu Perfect Days. Anebo pozdější titul Musím tě svést.